Młodzi przedsiębiorcy
16 czerwca 2022
ARIA DI POTENZA Gosi Baczyńskiej
1 września 2022

FESTIWAL im. PIOTRA MACHALICY

 

Po śmierci Pana Piotra Machalicy wiele osób nie tylko z Częstochowy z którą był związany od ponad 15 lat zawodowo i osobiście, ale z całej Polski podniosło myśl, aby upamiętnić tego uwielbianego, cenionego aktora i bardzo dobrego człowieka.

Pierwszym krokiem był pomysł Małgorzaty Iżyńskiej posadowienia w częstochowskich Alejach, u podnóża Jasnej Góry ławeczki z jego postacią, która jest projektem artysty rzeźbiarza Zbigniewa Stanucha i którą zrealizowała Fundacja imienia Piotra Machalicy we współpracy ze Złotą Gwiazdą. Mistrzem ceremonii był wieloletni przyjaciel Piotra Machalicy Jan Wołek. Samą rzeźbę odsłoniła żona aktora Pani Aleksandra Sosnowska-  Machalica.

Drugim krokiem całej idei było zorganizowanie Festiwalu imienia Piotra, który w swoich założeniach promuje sztukę wyższą oraz wspiera działalność młodych artystów na początku ich drogi zawodowej podobnie jak stanowi zapis i naszej Fundacji.

Festiwal, który odbył się z początkiem lipca 2022r był wielką współpracą podmiotów gospodarczych, osób prywatnych i miasta Częstochowy. W tym artystycznym przedsięwzięciu, które zaprezentowano pro bono dla prawie 3 tysięcy mieszkańców sztuki, wernisaże, przedstawienia i recitale. Nie zabrakło tam i nas – Fundacji Złota Gwiazda.

Od samego początku nasza Fundacja z sukcesem włączyła się organizację i promocję wydarzenia.

W ramach festiwalu goście mogli oglądać takie przedstawienia i artystów jak …

w częstochowskim teatrze, którego Machalica był wieloletnim dyrektorem artystycznym, zaplanowano spektakl „Serca na odwyku” którą wyreżyserował Cezary Żak. Na scenie, obok reżysera wystąpiła Katarzyna Żak, Michał Piela i Hanna Śleszyńska.

W teatrze im. Adama Mickiewicza odbył się koncert „Moje chmury płyną nisko”, którego wykonawcami byli jedyna w swoim rodzaju Magda Umer oraz Artur Żmijewski, Zygmunt „Muniek” Staszczyk, Katarzyna Żak, Ewa Żmijewska, Shanderlica Casper, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Cezary Żak, André Hübnera-Ochodlo, Olek Klepacz, Marcin Januszkiewicz, Paweł Pańta, Michał Rorat, Krzysztof Niedźwiecki i Cezary Konrad.


W Miejskiej Galerii Sztuki odbyła się projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Smutne miasteczko” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, a także otwarcie wystawy fotografii dokumentujących teatralne kreacje Piotra Machalicy i spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni”.